Snimak Su-57 na sajmu u Džuhaju: Detalji koji su izazvali razočaranje

Vreme čitanja: oko 2 min.

Za razliku od F-35, koji je uvek pod strogim merama bezbednosti, Su-57 je bio lako dostupan posetiocima i fotografima

Foto: Wikimedia/Anna Zvereva

Na vazduhoplovnom sajmu u Džuhaju, ruski lovac pete generacije, Su-57 privukao je pažnju zbog neočekivanih i zabrinjavajućih detalja. Na snimku koji je izazvao brojne reakcije na kineskim društvenim mrežama vidi se sporan kvalitet izrade spojeva delova trupa, nitne su neprecizno postavljene, a pojedini delovi oplate nisu u ravni. Uočeni problemi naročito su vidljivi na spojevima prednjeg levog dela trupa, kao i na prednjoj napadnoj ivici krila, gde se primećuju veliki otvori za pričvršćivanje aktuatora.

Su-57 je zvanično najnapredniji ruski lovac, razvijen kao odgovor na stelt avione poput američkog F-35 i kineskog J-20. Za razliku od F-35, koji je uvek pod strogim merama bezbednosti, Su-57 je bio lako dostupan posetiocima i fotografima. Dok su kod F-35 usisnici i izduvni deo motora pokriveni, usisnici na Su-57 nisu imali nikakve poklopce, čime su otkriveni važni detalji dizajna koji bi, u idealnom slučaju, trebalo da ostanu skriveni.

Avion izložen na sajmu, koji počinje sledeće nedelje, je prototip sa brojem 054. Ranije je nastupao na aeromitinzima, uglavnom u Rusiji. Prema „World Air Forces“ direktorijumu za 2024. godinu, rusko ratno vazduhoplovstvo koristi 14 primeraka ovog aviona, a postoji narudžba za još 62. primerka ovog aviona.

Na kineskim društvenim mrežama, gde je snimak postao viralan, korisnici su ga odmah uporedili sa kineskim stelt lovcem J-20, favorizujući J-20 zbog boljih stelth karakteristika i preciznije izrade. Su-57 tokom rata u Ukrajini nije direktno korišćen, već isključivo u operacijama sa velike udaljenosti, kako bi se izbegla mogućnost obaranja. Britanska obaveštajna služba u januaru 2023. godine je navela da je to najverovatnije zbog straha Moskve da bi gubitak ovog dragocenog aviona bio prevelik rizik.

Prikaz aviona SU-57 na sajmu u Džuhaju dodatno je pokrenuo pitanja o kvalitetu ruske vojne tehnologije u globalnoj vazduhoplovnoj zajednici. Mnogi eksperti sada dovode u pitanje koliko je ruski program izrade stelt aviona zaista u stanju da bude konkurentan ostalim avionima svoje generacije.

Foto: Wikimedia/Dmitry Zherdin

Ovogodišnji sajam u Džuhaju, na kojem međunarodnim medijima nije omogućen pristup, samo je dodatno podstakao kontroverze u vezi sa Su-57. Pored Su-57, očekuje se i premijera novog kineskog mornaričkog lovca Shenyang J-35, kao i povratak J-20, što će kineskoj publici omogućiti direktno poređenje ruskih i domaćih aviona.

(Aero.rs)