Trst ipak nije naš: Italijanski nosač aviona u poseti istoimenoj jadranskoj luci

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Sierra5

Kažu da svi ljubitelji vojne avijacije žele da (osim aviona i helikoptera) vide tri stvari: aero-miting, nastup akro-grupe i - nosač aviona. Ekipa portala Aero.rs još nije bila u prilici da vidi nosač aviona, ali su zato kolege iz slovenačkog portala Siera5 (sierra5.net) bile u prilici da po njemu šetaju.

Naime, italijanski grad Trst je 26. februara "ugostio" najveći i najmoderniji brod italijanske mornarice – nosač aviona Trieste (Trst) koji je u sredu popodne uplovio u luku. Brod, koji je dugačak 245 metara i širok 47 metara, prava je plutajuća tvrđava i jedan od najmodernijih vojnih brodova u Evropi. Italijanska mornarica ga je zvanično preuzela u Livornu 7. decembra prošle godine.

Ovaj brod može da se kreće brzinom do 25 čvorova, i da plovi čak 7.000 nautičkih milja pri brzini od 16 čvorova zahvaljujući svojim motorima: kombinaciji dve gasne turbine Rolls-Royce MT30 i dva dizel motora MAN 20V32/44CR uz električni pogon sastavljen od dva motora po 2.250kW.

Foto: Sierra5.net

Izgradnju ove grdosije realizovala je italijansko brodogradilište Fincantieri. Prvi čelični delovi isečeni su u julu 2017. godine, dok je sastavljanje u doku započelo u februaru 2018. U izgradnji trupa učestvovalo je više od 300 radnika, dok je na finalnom opremanju i testiranju broda radilo ukupno 800 stručnjaka. Troškovi izgradnje procenjuju se na 1,171 milijardu evra.

Brod je porinut u brodogradilištu Castellammare di Stabia u maju 2019, a prva probna plovidba obavljena je u avgustu 2021. Trst je prošle godine zamenio prvi italijanski nosač aviona Đuzepe Garibaldi (Giuseppe Garibaldi), koji je od 30. septembra 1985. do 1. oktobra 2024. bio najjači italijanski brod.

Foto: Sierra5.net

Trst (koji nosi oznaku L9890) je višenamenski desantni brod s palubom za letelice (LHD – Landing Helicopter Dock), koji kombinuje sposobnosti nosača aviona, amfibijskog broda i komandnog centra. Namenjen je vojnim zadacima, uključujući iskrcavanju vojnika i opreme, izvođenje vazdušnih operacija, kao i humanitarne misije.

Brod ima posadu od 460 članova, ali može primiti i dodatnih 604 vojnika. Njegova 230 metara duga paluba prilagođena je za operacije helikoptera i aviona. Takođe, ispod palube se nalazi veliki hangar za desantna plovila, dronove i drugu vojnu opremu.

Foto: Sierra5.net

Najveći italijanski brod opremljen je najsavremenijim radarima, komunikacionim sistemima i oružjem. Njegovo naoružanje uključuje: tri topa Oto Melara 76 mm za protivvazdušnu i protivbrodsku odbranu, tri daljinski upravljana topa Oerlikon 25 mm, sistem za ispaljivanje mamaca protiv raketa i torpeda, mogućnost opremanja raketama Aster 15/30 ili CAMM-ER i napredni sonar Blek snejk (Black Snake) za protivpodmorničke operacije.

Nosač aviona i helikoptera Trst omogućava, baš kao i nosač aviona Kavur (Cavour) koji je porinut u more 2004. - operacije borbenih aviona pete generacije F-35B Lightning II, koji imaju sposobnost kratkog poletanja i vertikalnog sletanja (STOVL).

Na palubi Trsta može da se nalazi do 30 aviona i helikoptera, uključujući i  AgustaWestland AW101 – protivpodmornički helikopter, NH90 – višenamenski helikopter i AH-129D Mangusta – borbeni helikopter.

U trenutku kada se Trst usidrio u istoimenoj luci, na njemu su bila samo dva višenamenska helikoptera NH-90. Poletno-sletna platforma opremljena je rampom za poletanje i ima devet operativnih mesta za letelice. Brod ima dva lifta za vazduhoplove nosivosti 42 tone, što omogućava brzo premeštanje letelica između hangara i palube.

Foto: Sierra5.net

Pored svoje vojne moći i amfibijskih sposobnosti, nosač aviona Trst opremljen je i naprednom bolnicom, koja omogućava lečenje ranjenih vojnika i pružanje hitne medicinske pomoći u kriznim situacijama. Ovaj plutajući medicinski centar ključni je element humanitarnih misija i vojnih operacija italijanske mornarice.

Bolnica na brodu prostire se na 700 m² i uključuje: Operacione sale za hitne hirurške intervencije, 0deljenje intenzivne nege s kapacitetom za 28 pacijenata, radiološke i dijagnostičke laboratorije za brzo otkrivanje povreda i bolesti, stomatološku ambulantu za brigu o posadi i vojnicima i modularne jedinice za povećanje kapaciteta kreveta u slučaju masovnih nesreća. U slučaju prirodnih katastrofa ili humanitarnih kriza, Trst može delovati kao mobilna bolnica, pružajući pomoć ugroženom stanovništvu u udaljenim ili teško dostupnim područjima.

(Aero.rs)