Saradnja Italije i Japana: Rim uzima mornarički avion Kavasaki P-1, Tokio zauzvrat školsko-borbeni M-346
Italija razmatra nabavku japanskog pomorskog patrolnog aviona Kavasaki P-1 (Kawasaki P-1 MPA) za potrebe Ratnog vazduhoplovstva (Aeronautica Militare), kako bi popunila jaz u snagama koje mogu da sprovedu protiv-podmorničko ratovanje, koji postoji od povlačenja flote Brege BR 1150 Atlantik (Breguet BR 1150 Atlantic) 2017. godine.
Nakon povlačenja aviona Atlantik, Italija je uvela četiri aviona Leonardo P-72A, bazirana na avionu ATR 72, kao privremeno rešenje. Iako su efikasni za misije nadzora, ovi avioni nemaju potrebnu opremu za protivpodmorničke operacije.
Kavasaki P-1, mlazni četvoromotorni avion specijalno dizajniran za pomorske patrole, ušao je u operativnu upotrebu u Japanskim pomorskim snagama samoodbrane 2013. godine, podseća Aerotime.
Sa doletom od oko 2.500 kilometara, P-1 poseduje magnetni detektor anomalija, koji omogućava otkrivanje gotovo bilo kog pokretnog metalnog objekta pod vodom. Takođe, ima osam spoljašnjih nosača za protivbrodske rakete i osam unutrašnjih pregrada za bombe koje mogu biti naoružane torpedima, minama ili dubinskim bombama.
Za razliku od većine pomorskih patrolnih aviona, koji su obično modifikovane verzije civilnih ili transportnih letelica, P-1 je razvijen od temelja sa jedinstvenim trupom, motorima i unutrašnjim sistemima specijalno prilagođenim svojoj misiji.
Tokom saslušanja pred Komitetom za spoljne poslove italijanskog Senata, general Luka Goreti, načelnik Generalštaba italijanskog ratnog vazduhoplovstva, priznao je P-1 kao održivu opciju za unapređenje italijanskih pomorskih patrolnih sposobnosti.
Goreti je naglasio snažne bilateralne odnose između Italije i Japana, koji su dodatno učvršćeni kroz zajedničke odbrambene inicijative poput Globalnog programa borbenih aviona (GCAP), u kojem učestvuju Italija, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo. On je istakao da je GCAP partnerstvo otvorilo put za dodatne saradnje između italijanske i japanske odbrambene industrije, napomenuvši da je italijanska delegacija posetila Japan kako bi istražila mogućnosti saradnje.
Postoje spekulacije o recipročnoj razmeni, prema kojoj bi Japan mogao da razmotri nabavku italijanskih M-346 mlaznih trenažnih aviona kao zamenu za svoje zastarele trenere Kavasaki T-4. Ovakav dogovor bi odražavao prethodne aranžmane, poput prodaje M-346 Izraelu u zamenu za napredne sisteme nadzora.
Razmatranje aviona Kavasaki P-1 dolazi u trenutku kada i druge evropske zemlje modernizuju svoje pomorske patrolne kapacitete.
Nemačka se odlučila za nabavku američkog Boinga P-8 Posejdon, dok je Francuska započela razvoj pomorskog patrolnog aviona Erbas A321 MPA, koji će zameniti njenu zastarelu flotu Atlantik 2.
A321 MPA, baziran na platformi Erbas A321XLR, dizajniran je da ispuni operativne zahteve francuske mornarice, uključujući protivpodmorničko i protivbrodsko ratovanje, kao i prikupljanje obaveštajnih podataka. Ovaj avion će imati napredne senzore i sisteme, a isporuke se očekuju između 2030. i 2040. godine.
(Aero.rs)