Srpski pilot dobitnik najvišeg američkog vojnog odlikovanja za strane oficire
Pukovniku-pilotu RViPVO Vojske Srbije Miroslavu Zečeviću dodeljeno je danas najviše američka vojno odlikovanje namenjeno stranim oficirima, kao priznanje za izuzetne rezultate ostvarene tokom školovanja na Univerzitetu za nacionalnu odbranu u Vašingtonu.
Priznanje, odnosno medalju, odobrio je lično američki sekretar za odbranu.
U formalnom tekstu uz odlikovanje navedeno je da se “Pukovnik Miroslav Zečević, pripadnik Vojske Srbije, istakao zaslužnim dostignućima kao polaznik Nacionalnog univerziteta za odbranu, Koledža za međunarodnu bezbednost, u Fort Lesli Mekneiru, Vašington, okrug Kolumbija, u periodu od 17. juna 2023. do 14. juna 2024. godine”.
“Tokom ovog perioda, pukovnik Zečević postigao je izuzetne rezultate u svim aspektima školovanja i proglašen je za najboljeg međunarodnog polaznika. Prepoznat kao lider, bio je posebno odabran da učestvuje na Forumu o neregularnom ratovanju Koledža za međunarodnu bezbednost, da predvodi tim od deset polaznika u takmičenju na Ratnom koledžu Kopnene vojske SAD, kao i da predstavi svoje istraživanje na Simpozijumu o neregularnom ratovanju u Fort Libertiju.
Rezultati pukovnika Zečevića prevazišli su okvire učionice — tokom boravka u SAD pružio je i stvarnu medicinsku pomoć u hitnoj situaciji u blizini Fort Mekneira. Njegovi pretpostavljeni istakli su da je njegovo ponašanje u velikoj meri doprinelo ugledu i duhu Nacionalnog univerziteta za odbranu.
Ovi izuzetni rezultati pukovnika Zečevića predstavljaju veliku čast za njega lično, za Ministarstvo odbrane Republike Srbije, kao i za Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država".
Odlikovanje je uručio otpravnik poslova Ambasade SAD u Beogradu Aleksandar Titolo, tokom ceremonije na kojoj je ukupno sedamnaest pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva odbrane pohvaljeno za vrhunske rezultate u okviru zajedničke službe sa Oružanim snagama Sjedinjenih Država, uključujući i školovanje u američkim vojnim školama, navodi Ambasada SAD u Beogradu.
“Dodela američkih odlikovanja stranim vojnicima je retka čast, što svedoči o izvrsnosti koju su ovi primerni oficiri pokazali. Njihovi rezultati su u skladu sa najvišim tradicijama naših vojski i dokaz su svega što možemo postići kroz saradnju. Zaista smo jači zajedno,“ kaže otpravnik poslova Titolo.
Medalja za zasluge u službi dodeljena je potpukovniku Danu Mavraku za zasluge tokom službovanja na mestu pomoćnika izaslanika odbrane Republike Srbije.
Iregularan odgovor na bezbednosne pretnje i borba protiv terorizma
Pukovnik Zečević, inače iskusni pilot helikoptera i nekadašnji komandant 890. mešovite helikopterske eskadrile Pegazi iz 204. vazduhoplovne brigade, trenutno obavlja dužnost u Upravi za planiranje i opremanje Generalštaba Vojske Srbije (J-5).
On je istakao da ovo priznanje vidi kao dodatnu motivaciju: “Ono čime se bavimo u Upravi jeste dugoročno planiranje i razvoj sposobnosti Vojske Srbije. Ovo priznanje je podstrek da u tom pravcu nastavimo još snažnije.”
O samom jednogodišnjem boravku u SAD, pukovnik Zečević kaže da je glavni fokus školovanja bio “iregularan domen odgovora na bezbednosne pretnje, razvoj alata za borbu protiv terorizma i svih ostalih oruđa nacionalne moći koje se suprotstavljaju pretnjama bezbednosti od državnih ali i ne-državnih aktera”.
Pukovnik Žečević školovao se zajedno sa 44 studenta iz različitih država, 16 slušalaca iz oružanih snaga SAD, kao i devet pripadnika različitih civilnih bezbednosnih agencija. “To nije samo učenje od oružanih snaga SAD, već i razmena iskustava svih nas i ono što smo naučili tamo da prilagodimo i upotrebimo u bezbednosnim odgovorima i upotrebimo u svim izazovima sa kojima se naša država susreće”, kaže Zečević.
“Učešće u ovom programu doprinelo je i da prenesemo i deo naše kulture, da predstavimo i Vojsku Srbije i Republiku Srbiju”, kaže general-major Gordan Pavlović, i sam diplomac Ratnog vazduhoplovnog koledža u bazi vazduhoplovstva Maksvel, Montgomeri, Alabama, 2011. godine, a sada načelnik Operativne uprave Generalštaba Vojske Srbije.
Svečanosti su prisustvovali i članovi porodica pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koji su zajedno s njima boravili u Sjedinjenim Državama tokom službe.
Šta je IMET
Međunarodni program vojnog obrazovanja i obuke — poznatiji kao IMET — predstavlja jednu od najznačajnijih komponenti napora Sjedinjenih Američkih Država u oblasti bezbednosne saradnje sa partnerskim državama.
O ovom programu govorio na svečanosti je govorio major Maršal Karpenter iz kancelarije za vojnu saradnju Amasade SAD u Srbiji.
“Kroz upoznavanje sa američkim društvom, direktno posmatranje sistema vlasti SAD i učešće u vojnim običajima, pravilima i tradiciji američkih oružanih snaga, međunarodni vojni polaznici stiču duboko razumevanje američkih vrednosti i pogleda na svet. Ovo iskustvo doprinosi ne samo profesionalnom usavršavanju, već i ličnom uvidu u demokratske principe i odnose između civilnih i vojnih struktura”
“Prava snaga IMET programa ogleda se u trajnim profesionalnim i ličnim vezama koje se tokom obuke uspostavljaju. Ove veze, koje nastaju tokom boravka u Sjedinjenim Državama, postaju osnova za dugoročnu saradnju i međusobno poštovanje između naših oružanih snaga”
IMET program je u Srbiji pokrenut 2007. godine, a od tada je oko 600 pripadnika Vojske Srbije prošlo kroz obuke bilo u Sjedinjenim Državama, bilo na kursevima koje organizuju SAD u Evropi.
Program obuhvata širok spektar obrazovnih prilika. Na najvišem nivou nalaze se kursevi profesionalnog vojnog obrazovanja na prestižnim Ratnim koledžima američke kopnene vojske, vazduhoplovstva i mornarice.
Ovi jednogodišnji programi, koje često prate i članovi porodica, osmišljeni su da pruže obrazovanje na postdiplomskom nivou višim vojnim oficirima, državnim službenicima i civilima, kako bi ih pripremili za najviše liderske pozicije i odgovornosti.
Odmah iza njih su komandno-štabni koledži kopnene vojske, mornarice i vazduhoplovstva — takođe jednogodišnji programi koji predstavljaju preduslov za unapređenje u čin potpukovnika. Kao i ratni koledži, i ovi kursevi omogućavaju prisustvo članova porodice, što dodatno obogaćuje kulturnu razmenu i iskustvo.
Pored toga, IMET nudi i razne kraće kurseve u trajanju od dve nedelje do osam meseci, koji se održavaju širom Sjedinjenih Država i Evrope.
(Aero.rs)