Turski dronovi Bajraktar Akinči lete nad nebom Ujedinjenih Arapskih Emirata
Bajkar (Baykar), turska kompanija za odbrambenu tehnologiju poznata po svojim naprednim bespilotnim letelicama, objavila je da je isporučila najmanje dve letelice tipa Akinči (Akinci - Napadač - op. aut.) Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).
Objava kompanije 1. januara bila je deo godišnjeg saopštenja u kojem su navedena glavna dostignuća za 2024. godinu, ali za razliku od drugih isporuka pomenutih u saopštenju, Bajkar nije objavio fotografije letelica u UAE, zadržavajući određeni nivo tajnosti u vezi s raspoređivanjem ovih naprednih UAV sistema.
Kupovina Akınčı dronova od strane UAE nije bila prethodno zvanično objavljena. Međutim, predsednik Turske agencije za odbrambenu industriju Haluk Gorgun, nagovestio je ovaj sporazum u oktobru 2023, navodeći da je saradnja Turske i UAE na UAV tehnologijama, "dostigla neviđene nivoe kvaliteta i kvantiteta", navodi Eurasian Times.
Bajkar je istovremeno naglasio da je strateško partnerstvo sa grupom Edž (Edge) iz UAE takođe uznapredovala: dve strane su u januaru 2024. sprovele testno lansiranje male navođene bombe Desert Sting 16. Test, koji je održan u Turskoj, uključivao je lansiranje bombe Desert Sting 16 sa UAV letelice Bayraktar TB2 (na slici gore).
Dogovor o nabavci turskih UAV letelica s UAE bio je deo šireg sporazuma vrednog 2 milijarde dolara, prvi put prijavljenog 2022. godine. Prvobitni izveštaji sugerisali su da UAE pregovaraju o kupovini 120 dronova TB2. Međutim, kasnije je otkriveno da će Abu Dabi dobiti po 60 letelica TB2 i Akınčı.
Turska kompanija isporučila je tokom prošle godine dronove Pakistanu i Azerbejdžanu, ali nisu potvrđene isporuke Burkini Faso ili Maliju, iako su ove zemlje javno prikazale Akınčı dronove tokom 2024. godine.
Emirati su jedan od vodećih kupaca bespilotnih letelica: u poslednjih nekoliko godina UAE su naručili približno 500 UAV letelica, što predstavlja značajan broj koji odražava ambiciju zemlje da unapredi svoje vojne kapacitete.
Abu Dabi je potpisao i ugovor sa švajcarskom kompanijom Anavia za nabavku 200 rotorskih UAV letelica, kao i ugovor sa domaćom kompanijom Edž koja je dobila posao kojim se isporučuje 100 letelica Rič S (Reach S).
UAE se ranije oslanjao na platformu Predator, koja je isporučena pre gotovo jedne decenije, ali i na značajan broj kineskih dronova.
(Aero.rs)
Video: Pogled iz pilotske kabine: Hitan medicinski prevoz povređenog helikopterom MUP Srbije
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.