
Bajraktar TB3 dopisao još jednu stranicu ratnog vazduhoplovstva Turske: Četiri puta poleteo sa nosača Anadolu
Turski ponos namenske industrije - dron Bajraktar TB3 uspeo je da ispiše još jednu stranu u istoriji (mornaričkog) vazduhoplovstva. Naime, naoružana verzija ovog drona izvela je u jednom danu četiri autnomna leta sa nosača TCG Anadolu, ploveći u Saroskom zalivu.
Sva četiri poletanja i sletanja izvedena su istog dana, uključujući i jedno pri zalasku sunca, uz podršku algoritama veštačke inteligencije koje je kompanija Bajkar (Baykar), proizvođač ovo drona, interno razvila. Ovi testovi dodatno potvrđuju potencijal TB3 kao bespilotnog pomorskog sistema sposobnog za rad u ograničenim i složenim pomorskim uslovima.
Bajraktar TB3 razvijen je od strane Bajkara posebno za operacije sa nosača aviona sa kratkom pistom, opremljen sklopivim krilima i autonomnim sistemom za poletanje i sletanje.
Njegove sposobnosti komunikacije u vidokrugu (Line of Sight - LOS) i izvan vidokruga (Beyond Line of Sight - BLOS) omogućavaju upravljanje na veoma velikim daljinama. Sa rasponom krila od 14 metara, nosivošću od 280 kilograma, maksimalnim trajanjem leta od preko 21 sat i operativnim plafonom leta od 25.000 stopa, TB3 je konfigurisan za širok spektar savremenih mornaričkih vazduhoplovnih operacija.
Po operativnoj svestranosti, TB3 je dizajniran da nosi šest precizno vođenih ubojnih sredstava, uključujući laserski navođene, GPS vođene, infracrveno navođene projektile, kao i rakete vazduh-vazduh.

Bajraktar TB3 je takođe kompatibilan sa nizom izmenjivih ISR obaveštajno-nadzornih-izviđačkih tereta: sistema sa laserskim označivačima, višenamenskih AESA radara, ELINT senzora...
TB3 je prvi put poleteo sa broda TCG Anadolu 19. novembra 2024. godine, kod obale Aksaza, a zatim je 26. novembra iste godine uspešno obavio drugu seriju letova. Do sada je dron sakupio ukupno više od 1.016 sati leta.

Među najznačajnijim testovima bio je let dugog trajanja izveden 20. decembra 2023. godine, kada je TB3 ostao u vazduhu 32 sata i prešao udaljenost od 5.700 kilometara, demonstrirajući izuzetne sposobnosti izdržljivosti.
Dron je takođe učestvovao u testovima sa bojevom municijom: krajem marta je u dva navrata ispalio supersoničnu raketu UAV-122, razvijenu od strane Roketsana, na pomorske ciljeve, o čemu je pisao i naš portal. Napad 27. marta bio je posebno značajan jer je pogođena kamuflirana meta dimenzija 6x6 metara na maloj visini i izvan linije vidljivosti, uz lasersko obeležavanje cilja tokom leta koje je izvršio drugi turski dron, Bajraktar TB2.
(Aero.rs)
Video: Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk izviđačka bespilotna letilica
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.