Prat i Vitni dobio ugovor težak 1,5 milijardi dolara za motore na avionima F-22 Raptor
Američka kompanija Prat i Vitni (Pratt & Whitney) obezbedila je ugovor vredan do 1,5 milijardi dolara za održavanje i podršku motora F119 koji pokreću lovce F-22 Raptor američkog vazduhoplovstva (USAF).
Trogodišnji ugovor će poboljšati "operativnu spremnost i smanjiti troškove vezane za održavanje više od 400 motora F119 koji su do sada akumulirali više od 900.000 sati leta.
„Spremnost i pouzdanost F119 motora nikada nisu bili važniji, a mi radimo na poboljšanju oba faktora, istovremeno smanjujući troškove životnog ciklusa“, izjavila je Džil Alberteli, predsednica vojnog sektora kompanije Prat end Vitni.
F-22 Raptor pokreću dva motora F119, svaki sa potiskom većim od 35.000 funti, što omogućava avionu da dostigne visine preko 65.000 stopa (oko 19.800 metara). Jedna od ključnih prednosti F-22 je sposobnost superkrstarenja, što znači da može održavati nadzvučne brzine bez upotrebe dodatnog sagorevanja. Ova funkcija omogućava uštedu goriva i produžava operativni domet aviona.
Lokid Martin F-22 Raptor uveden je u upotrebu pre dve decenije. To je bio prvi serijski proizvedeni borbeni avion pete generacije i još uvek je ključni deo strategije vazdušne nadmoći američkog vazduhoplovstva. Trenutno su u aktivnoj službi 178 aviona F-22, piše Aerotime.
Iako je prvobitno planirano da F-22 bude zamenjen u 2030-im godinama u okviru programa Next Generation Air Dominance (NGAD), avion trenutno prolazi kroz značajne postupke nadogradnje kako bi ostao efikasan u potencijalnim sukobima sa ravnopravnim protivnicima.
U septembru 2024. kompanija Rejtion (Raytheon) dobila je ugovor vredan do 1,04 milijarde dolara za unapređenje senzorskih sposobnosti aviona. U januaru 2025, Lokid Martin je obezbedio ugovor od 270 miliona dolara za integraciju nove generacije infracrvenih odbrambenih senzora Raptora.
Ovaj borbeni avion više puta je bio raspoređen na strateške lokacije: u aprilu 2023. Raptori su premešteni iz Poljske u vazduhoplovnu bazu Amari u Estoniji, kako bi ojačali NATO misiju Er šilding (Air Shielding) i odvratili potencijalne pretnje u regionu Baltičkog mora.
"Nijedan poznati ili projektovani lovac ne može se meriti sa F-22, što ga čini izuzetno strateškom platformom za podršku NATO misiji zaštite vazdušnog prostora", saopštilo je američko vazduhoplovstvo u to vreme.
(Aero.rs)