Prodat Aviogeneksov Boeing 737-200 koji je prevezao fudbalere Zvezde posle finala KEŠ u Bariju

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Beogradska čarter avio-kompanija Aviogeneks (Aviogenex), koja je decenijama bila sinonim za sezonske čarter letove iz Zapadne Evrope ka Jadranu, konačno je napravila korak ka zatvaranju svog stečajnog postupka – celokupna imovina firme prodata je na javnom nadmetanju za nešto više od 11 miliona dinara.

YU - ANP (2) Foto: wikipedia Wingtip

Kupac – građevinska firma iz Surčina

Na prvoj javnoj licitaciji, održanoj 2. aprila 2025. godine u organizaciji Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), pobedila je beogradska kompanija Rekonstrukcija i izgradnja puteva d.o.o. iz Surčina, čiji je vlasnik švajcarska firma Janus Consulting AG, a direktori Maja i Boško Buha.

Predmet prodaje bila je celokupna imovina Aviogeneksa, uključujući:

Putnički avion Boeing 737-200 (reg. oznaka YU-ANP), prizemljen još od 2014. godine na Aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu Sportski avion Robin DR-400/180 (reg. oznaka YU-BPP), koji se nalazi na Aerodromu Pančevo Dva avionska motora (uključujući Pratt & Whitney JT8D-15) Šest terenskih kontejnera za stanovanje Dodatna oprema i pokretne stvari koje se nalaze u magacinu u Dunavskoj ulici u Beogradu

Ukupna vrednost ove imovine prethodno je procenjena na 48,99 miliona dinara, dok je Boing 737 samostalno procenjen na oko 416.000 evra.

Iako je prodaja proglašena uspešnom, kupoprodajni ugovor još nije zaključen. Kupac je u obavezi da u roku od tri radna dana potpiše ugovor, a zatim u roku od osam dana uplati preostali iznos kupoprodajne cene. Ukoliko se to ne desi, gubi pravo na depozit i kupac postaje sledeći najbolji ponuđač – ukoliko ga ima.

Svi troškovi u vezi sa porezima, transportom i preuzimanjem imovine padaju na teret kupca.

Kraj jedne ere

Aviogeneks je osnovan kao ćerka firma Generalexporta (Geneks) i bio je prepoznatljiv po sezonskim čarter letovima, posebno ka jadranskim destinacijama. Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina bio je jedan od glavnih avio-prevoznika za strane turiste koji su letovali u tadašnjoj Jugoslaviji. Flotu su činili avioni Tupoljev Tu-134 a od 1983. kompanija prelazi na Boingove avione. U flotu ulaze Boing 727 a kasnije od 1987. Boeing 737-200, među kojima je YU-ANP poslednji zadržani primerak.

Kroz flotu Aviogeksa ukupno je prošlo 12 Tupoljeva Tu-134 i pet Boinga 727 i sedam Boinga 737.

Kompanija Geneks otišla je u stečaj 2015. godine, a Aviogeneks je formalno bankrotirao u martu 2023.

Ovom prodajom zatvara se još jedno poglavlje u istoriji jugoslovenske i srpske civilne avijacije.

(Aero.rs)

Video: Air Serbia Airbus A319 na aerodromu Nikola Tesla

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>