Kakva je ponuda na aerodromima u regionu u decembru?

Vreme čitanja: oko 2 min.

I dok u decembru pojedini aerodromi poput Sarajeva i Zagreba beleže rast, drugi, poput Beograda i Skoplja, suočavaju se sa padom ponude: Wizz Air, uprkos smanjenju broja letova, nudi u decembru najviše sedišta u ex Yu regionu

Salinger Igor

Aerodromi u regionu bivše Jugoslavije ulaze u poslednji mesec u  godini sa različitim trendovima u ponudi sedišta na redovnim letovima. Dok pojedine vazdušne luke beleže značajan rast, druge se suočavaju sa padom. Avio prevoznik sa najvećim brojem ponuđenih sedišta tokom decembra postaje Wizz Air, uprkos smanjenju broja letova u poređenju sa 2023. godinom, piše ExYuAviationNews.

Salinger Igor

Beogradski aerodrom zadržava vodeću poziciju po broju raspoloživih sedišta, sa ukupno 755.560 tokom decembra. Ipak, ovo predstavlja pad od 12,7% u odnosu na prošlu godinu. Wizz Air je najveći uzrok ovog smanjenja, jer je smanjio kapacitet za 30,5%, čime je tržište izgubilo 56.650 sedišta. Air Serbia ostaje dominantan prevoznik sa 51,5% ukupnog kapaciteta.

Shutterstock

Zagrebački aerodrom beleži rast od 7,7%, sa ukupno 410.398 sedišta na redovnim letovima. Croatia Airlines zadržava lidersku poziciju sa 38,3% tržišnog udela, dok Ryanair, sa 29,5%, potvrđuje sve veći značaj niskotarifnih prevoznika u glavnom gradu Hrvatske.

Foto: Međunarodni Aerodrom Skoplje

Na Aerodromu Skoplje ponuđeno je 268.110 sedišta, što predstavlja pad od 13,3% u odnosu na prošlu godinu. Wizz Air, koji i dalje drži dominantnih 57,2% tržišta, smanjio je svoj kapacitet za 23,9%, odnosno za 48.150 sedišta. Pegasus Airlines zauzima drugo mesto sa udelom od 11,6%.

Foto: Shutterstock

Prištinski aerodrom ima 264.267 sedišta, ali je značajan broj letova vezan za turističke operatere i ne računa se u redovnu ponudu. Kada se posmatra samo redovni saobraćaj, kapacitet raste za 11,6% u odnosu na prošlu godinu. easyJet je vodeći prevoznik sa 22% udela, dok je Wizz Air drugi sa 19,3%.

Sarajevo International Airport

Sarajevski aerodrom beleži najveći rast u regionu, sa čak 63% više sedišta u decembru u poređenju sa 2023. godinom. Ukupan kapacitet iznosi 170.392 sedišta. Pegasus Airlines prednjači sa 17,3% udela, dok Turkish Airlines i Ryanair zauzimaju drugo i treće mesto.

Aerodromi Crne Gore

Podgorički aerodrom nudi 118.016 sedišta, što je minimalan rast od 0,2% u odnosu na prošlu godinu. Turkish Airlines drži najveći deo tržišta sa 25,6%, a slede Air Serbia i Wizz Air.

Shutterstock

Ljubljana beleži pad kapaciteta od 7,9%, sa ukupno 111.824 raspoloživa sedišta. Turkish Airlines je najveći prevoznik sa 19,3% udela, dok Lufthansa zauzima drugo mesto.

I dok u decembru pojedini aerodromi poput Sarajeva i Zagreba beleže rast, drugi, poput Beograda i Skoplja, se suočavaju sa padom ponude. Wizz Air, uprkos smanjenju operacija, nudi u decembru najviše sedišta u ex Yu regionu.

(Aero.rs)