Misterija pada azerbejdžanskog Embraera E190: Da li je avion oboren?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Pad aviona Embraer E190 kompanije Azerbaijan Airlines kod Aktaua u Kazahstanu, u kojem je poginulo 38 osoba, pokrenuo je talas spekulacija o mogućem obaranju letelice. Iako zvanična istraga još nije donela konačne zaključke, snimci olupine i svedočenja preživelih izazvali su sumnje u zvaničnu verziju događaja.

Na snimcima olupine aviona jasno su vidljive velike rupe na repnoj sekciji letelice, što je dovelo do spekulacija da je avion možda pogođen protivvazdušnom vatrom. Stručnjaci ističu da ovakva oštećenja nisu uobičajena za udes izazvan tehničkim kvarom ili pticama, kako se prvobitno spekulisalo.

Neposredno pre nesreće, piloti su prijavili jak udar u trup aviona, za koji su prvobitno pretpostavili da je posledica sudara sa jatom ptica. Kasnija istraga je, međutim, ukazala na mogućnost eksplozije kiseoničkog tanka u trupu aviona, što bi moglo objasniti oštećenja. Međutim, snimci olupine na kojima su vidljive velike rupe dovode u pitanje ovu teoriju, ostavljajući prostor za spekulacije o mogućem spoljnom udaru.

Podaci sa Flightradar24 pokazuju više od 100 promena u vertikalnoj brzini aviona tokom poslednjih 74 minuta leta, sa ekstremnim oscilacijama od -8.300 do +8.300 ft/min. Ove promene ukazuju na ozbiljne probleme sa kontrolom letelice, što dodatno podgreva sumnje u mogućnost spoljnog faktora koji je doprineo nesreći.

Let J2-8243 iz Bakua za Grozni, je preusmeren ka Aktau zbog loših vremenskih uslova. U trenutku nesreće, ruski regioni Čečenija i Dagestan bili su pod napadom ukrajinskih dronova, što je rezultiralo pojačanom aktivnošću protivvazdušnih sistema. Ruski mediji spekulišu da su protivvazdušne snage možda greškom pogodile azerbejdžanski avion, misleći da je u pitanju neprijateljska letelica.

Azerbaijan Airlines je saopštio da obustavlja letove iz Groznog ka Bakuu i Mahačkali dok se istraga ne završi. Kompanija je potvrdila da su na letu bila 62 putnika i 5 članova posade. Od preživelih, 28 osoba je hospitalizovano, dok je sedam u teškom stanju.

Kazahstanske vlasti su započele sveobuhvatnu istragu, razmatrajući sve mogućnosti – od tehničkog kvara do potencijalnog napada sa zemlje. Zvanični izvori za sada nisu potvrdili teoriju o obaranju aviona, ali su naglasili da se ne isključuje nijedna verzija dok istraga traje.

Da li su rupe na trupu zaista rezultat protivvazdušne vatre, ili su posledica eksplozije unutar aviona, još uvek nije poznato. Istraga će uključiti analizu olupine, razgovore sa preživelima i pregled podataka iz crne kutije, što bi moglo dati jasniju sliku o tome šta se zaista dogodilo tog kobnog dana.

Nesreća Embraer E190 ostavlja mnoga otvorena pitanja, a javnost i porodice stradalih očekuju odgovore koji bi mogli rasvetliti uzrok ove tragedije.

(Aero.rs)