Rusija želi da kupi Boingove avione zamrznutim sredstvima u SAD

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Ruske vlasti predložile su potencijalni aranžman sa Sjedinjenim Američkim Državama kojim bi se deo zamrznutih ruskih sredstava u SAD odblokirao – ali isključivo u svrhu kupovine aviona kompanije Boing, navodi agencija Bloomberg pozivajući se na izvore upoznate sa tokom pregovora a prenosi ch-aviation.

Iako se zvanično radi o spekulaciji u okviru šire diplomatske razmene stavova između Moskve i Vašingtona, ovaj predlog otvara pitanje potencijalnog ublažavanja pojedinih ekonomskih restrikcija u zamenu za napredak u mirovnim razgovorima oko Ukrajine.

Nakon izbijanja rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, zapadne zemlje – uključujući SAD i članice Evropske unije – zamrzle su oko 280 milijardi dolara ruske državne imovine, od čega se približno 5 milijardi dolara nalazi u američkom finansijskom sistemu. Ruski predlog odnosi se upravo na ovu sumu, koja bi, po navodima izvora, bila korišćena za kupovinu američkih putničkih aviona i pratećih rezervnih delova.

Foto: Shutterstock

Prema saznanjima portala Intellinews, predstavnici Rusije su naglasili da bi ovakva kupovina bila moguća samo ako se neprijateljstva privremeno obustave – iako se ne radi o formalnom uslovu za prekid vatre.

Ruske avio-kompanije trenutno imaju ograničen broj aktivnih narudžbina kod Boinga. Podaci iz baze ch-aviation fleets pokazuju da UTair i Volga-Dnepr Airlines još uvek imaju neisporučene avione: 28 primeraka B737-8 i šest kargo B777-200F.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nedavno je izjavio da je Moskva zatražila ukidanje sankcija koje se odnose na Aeroflot, kako bi nacionalna avio-kompanija mogla da obnovi letove prema SAD, prekinute odmah nakon početka rata.

S druge strane, američki zvaničnici ostaju izuzetno oprezni. Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Brajan Hjuz izjavio je da Sjedinjene Države neće razmatrati nikakve ekonomske ustupke dok se ne postigne konkretan napredak u mirovnim pregovorima. Prema njegovim rečima, “ekonomska pitanja neće biti razmatrana dok se ne obezbedi prekid vatre”.

Podsetimo, u okviru širokog paketa sankcija, Zapad je Rusiji zabranio kupovinu i iznajmljivanje novih aviona, snabdevanje rezervnim delovima, kao i korišćenje EU i američkog vazdušnog prostora za komercijalne letove. To je primoralo ruske prevoznike da se oslanjaju na domaće održavanje i paralelni uvoz kako bi održali flotu, što je izazvalo brojne bezbednosne i tehničke izazove.

Analitičari ovu informaciju tumače kao svojevrsni test odnosa sa Zapadom, ali i signal da je Moskva spremna na trgovinu određenih ustupaka u zamenu za delimično ukidanje sankcija u avio-sektoru, koji je posebno pogođen poslednje tri godine.

(Aero.rs)