Američki vojni vrh u panici: Kinezi će imati više borbenih aviona od USAF do 2027.
Nakon što je Kina preuzela primat u broju raznih vrsta bojnih brodova, visoki zvaničnik američke vojske, brigadni general Dag Vikert, upozorio je da će do 2027. godine flota modernih kineskih borbenih aviona premašiti američke snage u ključnim regionima zapadnog Pacifika.
Vikert, inače komandant 412. testnog vinga u vazduhoplovnoj bazi Edvards je upozorio da će odnos u korist Kineza iznositi približno 12 prema 1. Američki general izjavio je da je brzina kojom Kina modernizuje svoju vojsku „neviđena“, napomenuvši da „daleko nadmašuje“ slične napore na modernizaciji u SAD, navodi portal Eurasian Times.
Upozorenje dolazi nakon što je Narodnooslobodilačka armija (PLA) na dan rođenja osnivača Komunističke partije Kine, Mao Cetunga, 26. decembra predstavila dva nova borbena aviona, za koje se tvrdi da su borbeni avioni šeste generacije, o čemu je naš portal više puta pisao.
Od njihovog predstavljanja, ovi napredni avioni podstakli su kontinuirane rasprave o tome da bi SAD mogle zaostati u trci za razvijanje aviona sledeće generacije u planiranom roku.
Endru Hanter, odlazeći izvršni direktor za nabavke Ratnog vazduhoplovstva, nedavno je priznao da bi Kina „mogla da pretekne SAD“ u uvođenju aviona šeste generacije. Ipak, izrazio je uverenje da će Sjedinjene Države na kraju razviti avion koji će premašiti kineski po performansama.
Međutim, borbeni avioni šeste generacije nisu jedina oblast na koju je general Dag Vikert ukazao kao na pretnju. Pored povećanja broja najmodernijih borbenih aviona za 12 puta, Vikert je istakao i odnos pet prema tri u korist Kine u avionima pete generacije i tri prema jedan u pomorskim patrolnim avionima.
„Dvestapedeset pet bombardera sa posadom PLA-a je neosporno u regionu. Na moru, PLA ima prednost od tri prema jedan u nosačima aviona i amfibijskim jurišnim brodovima, više od šest prema jedan u modernim podmornicama (uključujući dve napredne podmornice) i devet prema jedan u modernim višenamenskim borbenim brodovima,“ dodao je Vikert.
Sredinom decembra, mornarica PLA okružila je Tajvan u nenajavljenoj vežbi, najvećoj pomorskoj demonstraciji na svetu od kraja Drugog svetskog rata. Vežba je bila tri puta veća po broju brodova od prošlogodišnje vežbe Rim Pacifika, u kojoj je učestvovalo 40 američkih i savezničkih površinskih brodova.
Vikert je dalje istakao da je višegodišnja uporna kibernetička špijunaža Komunističke partije Kine, uključujući infiltraciju u ključnu američku infrastrukturu poput električnih mreža, vodosnabdevanja i transportnih mreža, ostavila SAD i njihove saveznike sve ranjivijima.
On je otkrio da je najmanje 12 telekomunikacionih kompanija potvrdilo infekciju njihovih sistema, čime su zvaničnici američke vlade i mreže izloženi riziku od nadzora. General Vikert je dodao da ove ranjivosti stvaraju neizvesnost, povećavaju globalne rizike i čine trenutnu svetsku situaciju opasnijom.
„KPK sada zna sa kim je moj službeni telefon razgovarao najmanje poslednje četiri godine, i dalje su tu, a mi ih ne možemo izbaciti,“ rekao je. „To je neizvesnost. To je rizik. I to stvara vrlo, vrlo opasan svet upravo sada.“
(Aero.rs)