Vreme čitanja: oko 2 min.
Posada Air France uočila svetleći objekat: Kompanija suspendovala letove iznad Crvenog mora
Vreme čitanja: oko 2 min.
Air France je potvrdio da su dva aviona na letovima ka Africi preusmerena u Pariz. Avio-kompanija takođe poriče da su avioni bili meta raketnog napada kako se spekulisalo na društvenim mrežama
Air France je odlučio da izbegava vazdušni prostor iznad Crvenog mora nakon što je posada ove avio-kompanije uočila nepoznati svetleći objekat na velikoj visini. Piloti dva aviona, koja su se u tom trenutku kretala ka Madagaskaru i Keniji, odmah su se okrenuli i vratili u Pariz.
Avioni francuske nacionalne avio-kompanije privremeno neće koristiti vazdušni prostor iznad Crvenog mora usled incidenta koji se dogodio u nedelju 3. novembra. Posada Air France uočila je juče neidentifikovani svetleći objekat na velikoj visini iznad obale Sudana, preneo je PYOK.
Radi mera predostrožnosti, piloti dva Air France aviona na letu AF814 za Najrobi (NBO) i letu AF934 za Antananarivo (TNR) su preusmerili svoje vazduhoplove nazad ka Parizu. Boeing 787-9 i 777-200 registracija F-HRBC i F-GSPZ okrenuli su se iznad južnog Mediterana, zaputivši se nazad ka aerodromu Šarl de Gol (CDG) sa kojeg su inicijalno poleteli, pokazuju podaci servisa FlightRadar24.
Air France je potvrdio da su dva avion na letovima ka Africi preusmerena u Pariz. Avio-kompanija takođe poriče da su avioni bili meta raketnog napada kako se spekulisalo na društvenim mrežama. Avion za Antananarivo ponovo je poleteo juče u noćnim časovima, a na putu do Madagaskara je koristio zaobilaznu putanju preko Saudijske Arabije i Omana, zaobilazeći Sudan i Istočnu Afriku.
Određeni aspekti ovog događaja još uvek su nepoznati. U trenutku okretanja avioni su se nalazili iznad južnog dela Sredozemnog mora, blizu obale Egipta, te nije poznato da li je osoblje jedne od ove dve letelice videlo svetlost ili su upozoreni od strane nekog drugog aviona, bližeg Sudanu.
Sukob između izraelskih oružanih snaga i palestinskih militantskih grupa koji je započeo u oktobru prošle godine "prelio se" i na druge delove Bliskog istoka. Grupa Huti iz Jemena, naoružana vojna formacija za koju se veruje da dobija podršku Irana, više puta je izvršavala napade na teretne brodove u Crvenom moru.
Koalicija predvođena SAD i Ujedinjenim Kraljevstvom je više puta intervenisala, bombardujući vojne položaje Huta. Mada su ove napade najčešće izvršavale jedinice borbene grupe američkih nosača aviona, američko ratno vazduhoplovstvo dejstvovalo je i bombarderima B-2 Spirit o čemu je Aero.rs detaljnije pisao.
(Aero.rs)
Video: Ponovo u borbi sa vatrom: MUP Helikopterska jedinica gasi pozare kod Pirota
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.