
Španski sud protiv Rajanera: Presuda o ručnom prtljagu mogla bi promeniti pravila igre
Španski sud je doneo presudu koja bi mogla imati dalekosežne posledice na poslovanje niskotarifnih avio-kompanija u Evropi. Naime, Rajaner (Ryanair) je obavezan da vrati 165 dolara (147 evra) putniku zbog naplate ručnog prtljaga na pet letova između 2019. i 2024. godine. Ova odluka mogla bi postaviti presedan koji će značajno promeniti praksu naplate osnovnih usluga u avio-industriji.
Presuda iz Salamanke: ručni prtljag nije luksuz
Sud u Salamanki presudio je u korist putnika, navodeći da je ručni prtljag suštinski deo putovanja avionom i da se ne može dodatno naplaćivati. Odluka je zasnovana na ranijoj presudi Suda pravde Evropske unije (CJEU) iz 2014. godine, prema kojoj je ručni prtljag „neophodan element prevoza putnika“ i ne sme biti predmet dodatnih troškova.

Putnika je u ovom slučaju zastupala organizacija za zaštitu potrošača Facua, koja je u poslednjih nekoliko meseci uspela da dobije nekoliko sličnih presuda protiv niskotarifnih avio-kompanija. Odluka je posebno značajna jer dolazi u trenutku kada se širom Evrope preispituje praksa naplate dodatnih usluga, poput ručnog prtljaga.
Rajanerova pravna strategija
Iako su potrošači pozdravili odluku, Rajaner se brani pozivanjem na EU regulativu 1008/2008, koja avio-kompanijama daje slobodu u određivanju cena i tarifa. Kompanija smatra da je njena praksa naplate dodatnog ručnog prtljaga zakonita, jer svim putnicima omogućava da bez naknade ponesu manju torbu dimenzija 40 x 25 x 20 cm koja staje ispod sedišta. Dodatna naplata se odnosi samo na veći ručni prtljag ili dodatne torbe, koje kompanija ne smatra osnovnim pravom putnika.

Generalni direktor Rajanera, Majkl O’Liri (Michael O’Leary), otvoreno je branio ovu poslovnu politiku, navodeći da je ona u skladu sa evropskim propisima. O’Liri je takođe kritikovao špansko Ministarstvo socijalnih prava koje je u novembru 2024. godine kaznilo Rajaner i još četiri avio-kompanije sa ukupno 179 miliona evra zbog naplate ručnog prtljaga i dodatnih troškova za sedenje maloletnika zajedno sa roditeljima.
Šire posledice: Promena pravila igre?
Ova presuda mogla bi imati značajan uticaj na avio-kompanije širom Evrope. Ako se presuda iz Salamanke potvrdi na višim sudskim instancama ili postane obavezujuća u drugim državama članicama EU, niskotarifne kompanije bi mogle biti primorane da preispitaju svoje cenovne politike.

Ukoliko se pravno utvrdi da je ručni prtljag osnovno pravo putnika, to bi moglo otvoriti put za kolektivne tužbe i dalja pravna osporavanja sličnih praksi. Udruženja potrošača širom Evrope već prate slučaj i razmatraju pokretanje sličnih tužbi, naročito u državama gde su slične prakse prisutne.
Prekretnica za niskotarifne prevoznike?
Rajaner nije jedina avio-kompanija koja bi mogla biti pogođena ovakvim presudama. Već su pokrenuti slični procesi protiv drugih niskotarifnih prevoznika, uključujući Vueling i easyJet. Ukoliko se nastavi pravna bitka i u drugim evropskim zemljama, niskotarifni sektor bi mogao pretrpeti značajne finansijske udare, dok bi same kompanije morale da pronađu nove modele naplate kako bi kompenzovale gubitke.

Šta dalje?
Na ovu presudu bi mogla reagovati i Evropska komisija, posebno ako se talas tužbi proširi na druge zemlje članice. Moguće je da bi Komisija mogla doneti novu regulativu koja bi jasno definisala šta se smatra osnovnom uslugom u avio-prevozu, čime bi se okončale dileme koje su niskotarifne avio-kompanije do sada koristile za dodatnu naplatu.
Iako je trenutna odluka iz Španije još uvek izolovan slučaj, ona bi mogla postati važna u pravnoj borbi putnika za pravedniji tretman prilikom korišćenja osnovnih usluga u avio-prevozu. Niskotarifne kompanije, s druge strane, već sada planiraju strategije za prilagođavanje potencijalnim promenama koje bi mogle nastati kao posledica ove presude.
(Aero.rs)
Video: Jedini preživeli lažni MiG-29: Kako je jedna maketa izbegla i NATO i uništenje u filmu Darka Bajića
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.