• 0

Vreme čitanja: oko 6 min.

Ovo je budućnost srpske avijacije: Beoavia dobila novog vođu tima i 46 novih članova

Vreme čitanja: oko 6 min.

Upravo je saradnja sa brojnim kompanijama i institucijama koji su ključni igrači u vazduhoplovnoj industriji, ono što studente okupljene u udruženju Beoavia izdvaja i daje zaslužen kredibilitet

  • 0
Beoavia Beoavia

Studentsko udruženje Beoavia, koje okupljena studente različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu na projektima dizajniranja i izrade vazduhoplova, tokom ove godine udvostručilo je broj članova.

Beoavia je dobila i novog vođu tima - to je u udruženju naziv za prvog čoveka organizacije - studenta master studija na modulu za vazduhoplovstvo Mašinskog fakulteta Daniela Sojčića. On je ovu, slobodno možemo reći prestižnu, dužnost preuzeo od koleginice Anđele Vuletić koja je prethodne dve godine bila na čelu Beoavia tima.

Aero.rs je više puta do sada pisao o ovom studentskom udruženju i njihovim projektima.

Beoavia je tradicionalno obeležila timsku slavu svetog Prohora Pčinjskog 2. novembra na Mašinskom fakultetu. Bila je to prilika da se sumira do sada realizovano, predstave novi projekti i novi članovi i da se zahvali ne malom broju kompanija i pojedinaca koji su do sada podržali rad ovog studentskog udruženja.

“Beoavia je udruženje studenata vazduhoplovstva koje je osnovano 2017. godine sa ciljem primene znanja koje studenti stiču tokom studija i koje se bavi projektovanjem i proizvodnjom prototipova letilica za svrhu takmičenja koje organizuju univerziteti širom Evrope i sveta. Tim ove sezone broji 85 članova, primili smo 46 novih i već smo započeli rad na jednom od projekata koji nam je dominantni cilj za ovu sezonu”, kaže Daniel za Aero.rs.

“U pitanju je NFC25, za takmičenje New Flying Competition koje se održava 2026. godine u Hamburgu. Osim toga, izdvojio bih projekat Putnik, koji je projektovan za svrhu takmičenja Air Cargo Challenge koje je održano u Ahenu. Izazov je predstavljao razvoj samog koncepta, da bismo dobili letilicu koja može da ponese što više tereta a da pri tome ispuni sve zadatke takmičenja koje donosi što više poena”. O bespilotnoj letilici Putnik Aero.rs je pisao detaljno u posebnom tekstu

Beoavia Beoavia

“Uloga takmičanja - i ne samo takmičenja, već tima uopšte - je prvenstveno sticanje iskustva za studente. Da  studenti steknu iskustva i znanja, da se (profesionalno) razviju i da zasnuju svoje buduće karijere, da steknu adekvatno znanje i zvanje da mogu da rade u kompanijama gde će se zaposliti” objašnjava Daniel Sojčić.

Beoavia, kao studentska organizacija je neprofitna i izvor finansiranja su joj sponzorstva od domaćih i stranih firmi i institucija.

“Postoji dosta kompanija koje nas podržavaju, pre svega iz domena vazduhoplovstva, koje nam kroz sponzorske pakete daju sredstva za izradu i razvoj projekata i izradu prototipova koji učestvuju na takmičenjima. Od nas koji smo članovi tima, kompanije mogu potencijalno očekivati svoje buduće zaposlene ”, kaže novi prvi čovek Beoavia.

Beoavia Beoavia

Upravo je saradnja sa brojnim kompanijama i institucijama - a u pitanju su ključni igrači ne samo domaće vazduhoplovne industrije - ono što studente okupljene u udruženju Beoavia izdvaja i daje sasvim zaslužen kredibilitet. Iako je u pitanju neprofitna organizacija, u svim segmentima - od izrade protitipova vazduhoplova do javne komunikacije ili dizajna zahvalnica - ostavlja utisak profesionalizma koga se ne bi postidele ni njihove mnogo starije kolege

U Beoaviji, kako navode “sa najdubljim poštovanjem” ističu svog generalnog sponzora, beogradsku avio-kompaniju, pilotsku školu i servis vazduhoplova Prince Aviation: “Nije lako ni nabrojati sve načine na koje je Prince bio uz nas, jer njihova podrška obuhvata svaki segment našeg rada i nadmašila je naša očekivanja”, kažu u udruženju.

Vladimir Jovanović, direktor Prince Aviation ipak bi više bi voleo da se njegova kompanija predstavi pre kao “generalni savetnik” studenata. “Prošlo je malo više od godinu dana kad smo se videli i pričali o Putniku - tada se još nije zvao Putnik - i podelili smo vam neke naše savete i ideje i drago mi je da ste nas slušali”, podsetio je Jovanović.

“Ja bih vam poručio da imate jedan interni moto, da budete uvek jedan korak ispred samih sebe, jer zbog onog što ste nas poslušali da sami sebe izazovete i da se ne zadovoljite sa onim što ste nam tada predstavili, mislim da je zbog toga Putnik ispao ovo što danas jeste, nebitno šta kaže žiri i bodovi na kraju”, poručio je mladim kolegama i obećao da će Prince Aviation nastaviti da bude uz njih.

Beoavia je dobila i podršku i iz samog vrha srpske civilne avijacije, od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije.

Aleksandar Godić, pomoćnik direktora DCV, za Aero.rs kaže: “Direktorat civilnog vazduhoplovstva kao regulatorno i nadzorno telo prepoznao kvalitete tima Beoavia sa projektom u oblasti koja je najlepša na svetu a zove se vazduhoplovstvo i podržao za početak kao sponzor, a u budućnosti i savetima naših inženjera, pilota i ostalog vazduhoplovnog osoblja"

"U narednom periodu Beoavia može od Direktorata da očekuje pomoć u regulatornom delu, imajući u vidu nove tehnologije, ono što mi donosimo sa svetskih kongresa, od svetskih vazduhoplovnih organizacija i da na neki način usmerimo te mlade ljude da ono što danas rade bude primenljivo u sutrašnjoj praksi”, kaže pomoćnik direktora Godić.

Pored Prince Aviation i Direktorata civilnog vazduhoplovstva, na brojnim zahvalnicama koje su dodeljene partnerima i prijateljima bila su ispisana zvučna imena domaće vazduhoplovne industrije: Aviaprime Jat Tehnika, SR Tehnics, Konelek, PR-DC, Brose, Larg, Glotec, Aviation Parts Service, Altium… Na jednoj od zahvalnica nalazi se i ime portala Aero.rs koji je od samog svog početka izveštavanjem o njihovim uvek zanimljivim i inspirativnim aktivnostima kroz medijsko prisustvo podržao rad Beoavia.

Beoavia Jovica Vučković/Aero.rs

Beoavia je dodelila posebna priznanja i svojim članovima Bojanu Đurđeviću i odlazećoj vođi tima Anđeli Vuletić.

Bojan Đurđević nije bio samo član, već i neumorni koordinator sektora za elektroniku i programiranje, onaj koji uvek pronalazi rešenje kada stvari "zapnu". A pored svih kablova, autopilota i 3D štampanja, naš Bojan je i pilot Beoavie! Bojan nas stalno podseća da je uz dozu entuzijazma i šarma sve moguće – čak i kad je potrebno u istom danu testirati elektroniku i poleteti letelicom. Pravi je dokaz da se srce Beoavie nalazi u ljudima poput njega, u onima koji se usude da odlete korak dalje”, navode u studentskom udruženju za svog kolegu.

Beoavia Beoavia

“Njena ljubav prema vazduhoplovstvu počela je pre nego što je kročila na Mašinski fakultet, što je samo dodatno osvetlilo njen put. Anđela je svoju avanturu kroz Beoaviju, počela u sektoru za strukturu, a nakon dve godine postala je vođa tima. Bila je neverovatno snalažljiv vođa, pogotovo u onim najtežim trenucima o kojima smo pričali, kada je vremena sve manje a izazova sve više”. Ovim rečima najavljena je dosadašnja predsednica udruženja Anđela Vuletić, a kako ona gleda na svoje angažovanje u Beoavia, pogledajte u video prilogu.

Tim Beoavia u sezoni 2023/24 predstavio je četiri nova projekta, među kojima se ističe B-Swarm. On uključuje tri drona namenjena testiranju elektronike za takmičarske letelice. Započeo je u decembru 2023. godine, a do sada su izvedene dve iteracije dronova. Članovi sektora za elektroniku i programiranje radili su na stvaranju platforme za testiranje različitih konfiguracija elektronike i motora, koja će se koristiti i za obuku budućih pilota.

Tim je takođe radio na dva projekta za međunarodna takmičenja. Prvi je raketa-jedrilica Aurora 5, koja je uspešno lansirana na takmičenju Airbus Sloshing Rocket Workshop i dostigla visinu od 15 metara. Drugo takmičenje na kojem je Beoavia učestvovala je Air Cargo Challenge u julu 2024. godine u Ahenu, Nemačka. Tim se predstavio sa letelicom Putnik, čiji je zadatak bio da prenese bilijarske kugle, simulirajući putnike. Letelica je dizajnirana sa inovativnim tzv. cargo bay rešenjem, a tim je osvojio 21. mesto.

Pored takmičenja, Beoavia jeove godine bila koorganizator konferencije generalne avijacije Jugoistočne Evrope – SEGA 2024, u saradnji sa kompanijom Aviation Parts Service koja je okupila 250 učesnika iz 12 zemalja. Tim Beoavia predstavio je svoje projekte Putnik i Feniks na trećem danu konferencije.

(Aero.rs)

Video: Otvaranje novog hangara Prince Aviation

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>