Kineski nosači se vratili u matičnu luku: Za 25 dana vežbi - 1050 poletanja i sletanja
Udarne grupe nosača aviona Liaoning i Shandong završile su produženu obuku borbene spremnosti na otvorenom moru i bezbedno se vratile u luku, objavili su kineski državni mediji.
Vežbe predstavljaju najnoviju u nizu zajedničkih pomorskih operacija koje sprovodi Ratna mornarica Narodnooslobodilačke armije Kine, sa sve većim fokusom na integrisane, realne borbene scenarije.
Obuka je sprovedena u zapadnom Pacifiku i uključivala je obe udarne grupe nosača koje su delovale u koordinaciji sa drugim granama kineske vojske, javlja Defence Blog.
Prema zvaničnom izveštaju, snage su učestvovale u vežbama koje su bile usmerene na uslove slične stvarnim borbenim situacijama, zajedničke operacije i sistemski zasnovano ratovanje. Grupa nosača je realizovala niz zadataka uključujući vazdušno izviđanje, rano upozoravanje, udare na brodove, protivvazduhoplovnu odbranu i taktičke letove sa nosača danju i noću.
Ovo je drugi put da Kina raspoređuje oba svoja nosača zajedno u koordinisanim vežbama otvorenog mora, nakon sličnih dvonosačkih operacija prošle godine. Tokom misije, udarne grupe nosača Liaoning i Shandong suočile su se sa, kako ih kineska vojska opisuje, "višestrukim bliskim izviđačkim i praćenjem aktivnostima" stranih vojnih brodova i aviona.
Kineske snage su navodno održavale "visok nivo borbene gotovosti" tokom celokupne obuke, sprovodeći ponovljene borbene poletanja sa nosača i odgovarajući, kako navode zvaničnici, "profesionalnim i uravnoteženim merama". Vežbe su predstavljene kao deo redovnog godišnjeg ciklusa obuke, ali odražavaju stalni napor Pekinga da unapredi operativni doseg, spremnost i sposobnost integrisanog vođenja borbe na moru.
Nosač Liaoning, prvobitno sovjetski brod koji je Kina prepravila, i Shandong, prvi nosač koji je Kina sama izgradila, čine jezgro rastuće sposobnosti Kine za borbene grupe nosača aviona. Njihovo prisustvo u vežbama na dalekom moru, izvan prve ostrvske linije, regionalni posmatrači tumače kao pokušaj da se potvrdi strateška dubina i ojača pomorski položaj Kine usred rastućih tenzija u Indo-pacifičkom regionu.
Tokom perioda obuke, japansko Ministarstvo odbrane izvestilo je da je nosač aviona Liaoning izašao iz Pacifika i ušao u Istočno kinesko more nakon gotovo mesec dana zajedničkih aktivnosti sa nosačem Shandong. Ministarstvo je saopštilo da su Pomorske snage samoodbrane Japana (JMSDF - Japan Maritime Self Defence Force) pratile kretanje grupe, rasporedivši razarač Murasame i dodatna sredstva za osmatranje. Prema izveštaju, nadzor JMSDF-a potvrdio je oko 1.050 poletanja i sletanja aviona sa oba nosača u periodu od 25. maja do 19. juna.
Iako kinesko Ministarstvo nacionalne odbrane predstavlja ovu vežbu sa dva nosača kao rutinsku i odbrambenu po prirodi, obim i struktura raspoređivanja naglašavaju sve važniju ulogu nosača aviona u širem kineskom vojnom strateškom okviru.
(Aero.rs)