Boeing isporučio samo 13 aviona u novembru 2024. godine
Američki proizvođač aviona Boeing saopštio je da je tokom novembra 2024. isporučio samo 13 komercijalnih aviona, što je manje od četvrtine u poređenju sa 56 letelica isporučenih u istom periodu prošle godine. Ovo predstavlja dodatni pad u odnosu na oktobar, kada je Boeing isporučio 14 aviona. Niže brojke su posledica sedmonedeljnog štrajka 33.000 radnika, koji je okončan 5. novembra.
Ipak, akcije Boeinga su na berzi porasle za 4,5% nakon objave da je kompanija nastavila proizvodnju modela 737 MAX. U fabrici Renton, u blizini Sijetla, počelo je postavljanje novih trupova aviona, što označava povratak uobičajenom ritmu proizvodnje ovog najprodavanijeg modela. Cilj je povećanje mesečne proizvodnje na 38 aviona, kako bi kompanija nadoknadila velike finansijske gubitke zabeležene tokom prva tri kvartala ove godine.
Tokom novembra Boeing je isporučio devet aviona 737 MAX, dva teretna aviona 777 i dva modela 787-9. Američki prevoznik United Airlines primio je dva 737 MAX i jedan 787 Dreamliner. Proizvodnja u fabrici u Južnoj Karolini, gde se sklapa model 787, nije bila pogođena štrajkom, ali su isporuke širokotrupnih aviona smanjene zbog problema u lancu snabdevanja.
Pored izazova sa proizvodnjom, Boeing je pod pojačanim nadzorom američke Federalne administracije za avijaciju (FAA) nakon incidenta u januaru, kada je na letu jednog novog aviona Alaska Airlines 737 MAX 9 došlo do ispadanja vrata. Kompanija je saopštila da se fokusira na kvalitet, bezbednost i obuku radnika, što je dovelo do opreznog nastavka proizvodnje.
U novembru je Boeing zabeležio 49 novih narudžbina, uključujući 34 aviona 737, ali i 14 otkazivanja, što daje neto rast od 20 novih narudžbina za model 737 MAX. TUI, nemački turistički gigant, otkazao je narudžbinu za 14 aviona MAX i odlučio da ih iznajmi od BOC Aviation. Ukupno, Boeing je do sada u 2024. godini imao 427 bruto narudžbina i 370 neto narudžbina, uključujući prilagođavanja za računovodstvene standarde.
Nasuprot tome, evropski rival Airbus isporučio je više od 80 aviona tokom istog meseca, potvrđujući svoju lidersku poziciju na tržištu komercijalnih aviona.
Boeing planira da “u narednim danima” nastavi proizvodnju modela 767, 777 i 777X u fabrici u Everetu, što bi moglo pomoći u stabilizaciji isporuka u narednim mesecima. Ovo bi, zajedno sa povećanjem proizvodnje 737 MAX, trebalo da doprinese ublažavanju posledica štrajka i poboljšanju finansijskih rezultata kompanije.
(Aero.rs)