Kako su Rusi stigli avionom do Rima na sahranu Pape: Zbog sankcija, Iljušin IL-96 leteo čak 7 i po sati
Državni avion Iljušin Il-96 sleteo je danas na aerodrom Fiumičino u Rimu (FCO), prevozeći delegaciju zvaničnika Ruske Federacije koja je doputovala na sahranu pape Franje, zakazanu za subotu, 26. aprila. Let, koji bi u normalnim uslovima trajao oko tri sata, ovog puta je produžen na čak 7 sati i 30 minuta – sve zbog sankcija koje su evropske i zapadne zemlje uvele Rusiji.
Zaobilazna ruta: Izbegao gotovo celu Evropu
Avion registarske oznake RA-96014, proizveden 2005. godine, pripada floti Posebnog vazduhoplovnog odeljenja "Rusija" (Специальный лётный отряд «Россия»), jedinice zadužene za prevoz najviših državnih zvaničnika i specijalnih pošiljki, uključujući i predsednika Vladimira Putina.
Let oznake RSD935, koji bi direktno iz Moskve do Rima išao najkraćom rutom iznad Belorusije, Poljske, Češke i Austrije – sada je morao da ide dalekim južnim putem, kako bi izbegao vazdušni prostor zemalja koje su uvele sankcije Rusiji.
Avion je poleteo sa aerodroma Vnukovo (VKO), na jugozapadnom obodu Moskve, a zatim krenuo jugoistočno, zaobišavši Ukrajinu u širokom luku i ne ulazeći u vazdušni prostor Gruzije, već je nastavio tik pored gruzijske granice, leteći iznad ruske obale Crnog mora.
Potom je ušao u turski vazdušni prostor, preleteo centralnu Tursku, pa Antaliju, a zatim nastavio ka jugu, gotovo do obale Egipta. Na toj tački, ruski Iljušin je izbegao i kiparski i grčki vazdušni prostor, kao i ostrvo Krit, zatim ušao iznad istočnog Sredozemnog mora, i tu prešao najveći deo leta iznad vode.
Let se nastavio do italijanskog vazdušnog prostora, gde je avion ušao sa juga, preleteo Tirensko more, a zatim pratio zapadnu obalu Apeninskog poluostrva, sve do Rima, gde je uspešno sleteo na aerodrom Fiumičino.
Let je izveden rutinski, na krstarećim visinama između 10.400 i 11.000 metara (FL340–FL360), pokazuju podaci sa servisa Flightradar24.
Na ceremoniji u Vatikanu, Rusiju će predstavljati ministarka kulture Olga Ljubimova, kao i visoka delegacija Ruske pravoslavne crkve, navodi se u saopštenju Kremlja. Ranije je potvrđeno da predsednik Vladimir Putin neće prisustvovati.
Novi standard za ruske diplomatske letove
Ovakvi zaobilazni letovi postali su nova realnost za ruske državne avione još od februara 2022., kada je počeo ruski napad na Ukrajinu.
Tada su članice EU i NATO zatvorile svoj vazdušni prostor za ruske letelice, što je znatno zakomplikovalo svaki međunarodni put za zvanične ruske delegacije.
Na portalu Aero.rs već smo pisali o sličnim primerima, poput putovanja šefa diplomatije Sergeja Lavrova u Severnu Makedoniju i Maltu, koji su takođe zahtevali kompleksne rute mimo Evrope.
Specijalna avijacija Ruske Federacije
Специальный лётный отряд «Россия» funkcioniše kao posebna državna avio-kompanija sa međunarodnim ICAO pozivnim znakom RSD.
Ukupno poseduje oko 40 vazduhoplova – od helikoptera, preko manjih poslovnih i transportnih aviona, do širokotrupnih dugolinijskih letelica poput Iljušina IL-96.