366 Aero dana: Ovo je obeležilo prethodnu godinu u vazduhoplovstvu
Godina koju smo upravo pozdravili, dočekavši novu 2025., prva je koju je portal Aero.rs ispratio od početka do kraja, od prvog januara do 31. decembra, svakodnevno izveštavajući o dešavanjima u skoro svim segmentima u domaćoj, regionalnoj i svetskoj avijaciji.
Od sredine jula 2023. godine, kada je portal počeo sa radom kao deo velike Telegraf.rs porodice, objavili smo preko 3500 različitih sadržaja, od toga više od 2000 u prošloj godini: Od kratkih vesti do iscrpnih tekstova preko foto i video reportaža do dugačkih tekstova.
Godina 2024. počela je i metaforično i bukvalno goruće: Već drugog januara, širokotrupni dugolinijski avion Airbus A350 japanske avio kompanije Japan Air Lines (JL) sudario se na pisti aerodroma Tokijo Haneda (HND) sa avionom japanske obalske straže Bombardier Q400. Nažalost, četiri osobe u manjem avionu su smrtno stradale, ali su svi putnici i članovi posade iz Dreamlinera spaseni uprkos apokaliptičnim scenama požara u kome je ceo avion izgoreo. Evakuacija čak 379 osoba možda nije bila savršena po pitanju trajanja ali je sprovedena više nego efikasno. Bio je to prvi Boeing 787 koji je otpisan kao posledica udesa.
Samo nekoliko dana kasnije dogodila se bizarna nesreća kada je aerodromski radnik poginuo na aerodromu u Solt Lejk Sitiju, u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što se uvukao u motor aviona kompanije Delta Airlines (DL).
Već trećeg dana godine dobili smo potvrdu da je srpska nacionalna avio kompanija Air Serbia ugovorili najam još dva dugolinijska aviona Airbus A330 čime će duplirati interkontinentalne kapacitete i povećati broj destinacija koje opslužuje.
Nekoliko dana kasnije imala smo vest koja bi u tradicionalnim medijima verovatno bila u rubrici Verovali ili ne ili na nekoj šaljivoj strani. Avion koji je leteo iz Birmingema (BHX) za Dohu (DOH) na letu QR36, kasnio je oko četiri sata iz naizgled bizarnog ali veoma relevantnog razloga: pilot i posada zaglavili su se u liftu! Jedan od pilota i deo kabinske posade, odnosni stjuarda i stjuardesa ostali su zaglavljeni u liftu između 06:00 i 09:30 i morali su da čekaju da ih lokalna vatrogasna ekipa oslobodi.
Nova godina donela je Turskoj i novu, preciznije rebrandiranu avio-kompaniju: Turska nisko-tarifna avio-kompanija AJet dobila je dozvolu za obavljanje vazdušnog saobraćaja (Air Operator Certificate - AOC) od turskog ministarstva saobraćaja i infrastrukture na samom početku 2024. godine.
Ljubitelji borbene tehnike verovatno su sa pažnom ispratili vest da je kineska državna televizija CCTV objavila snimke novog nosača aviona tipa Fujian. Na kratkom video klipu vidljivi su novi elektromagnetni katapulti koji predstavljaju novinu i veliki tehnološki iskorak flote kineskih nosača aviona.
Petog dana nove godine dogodio se incident na letu avionu Boeing 737 kompanije Alaska Airlines između Portlanda (PDX) i Ontarija (ONT) kada je tokom leta otpao deo panela ("čep" za okvir vrata). Nije bilo stradalih ali je za posledicu imalo dodatno urušavanje ionako veoma uzdrmane reputacije američkog proizvođača aviona i čitav niz istraga usmerenih na povećanje bezbednosti obavljanja avio-saobraćaja.
Koje su nove avio-kompanije planirale da počnu da obavaljaju saobraćaj mogli ste da pročitate ovde
U januaru smo pisali i o prvom modernizovanom školsko borbenom avionu IAR-99SM Rumunskog ratnog vazduhoplovstva (Forțele Aeriene Române - FAR) koji je predstavljen je u pogonima fabrike Avioane Craiova pred kraj prethodne godine. Ukupno 10 aviona ovog tipa proći će proces modernizacije u skladu sa novim standardima koji su uvedeni u FAR.
Preneli smo vam i deo atmosfere sa slobodno možemo reći vazduhoplovno-scensko-muzičkog performansa nazvanog Praznična simfonija druženja, koji je beogradska avio-kompanija i škola letenja, ali i MRO kompanija, Prince Aviation priredila svojim gostima i zaposlenima u zemunskoj operi Madlenianum. Ko nije gledao i slušao, preporučujemo:
U jeku popularnosti filma Društvo snega (Society of the Snow) na Netfliksu podsetili smo se na nesreću aviona Fairchild FH227D Urugvajskog ratnog vazduhoplovstva (Fuerza Aérea Uruguaya - FAU) koja se dogodila u petak, 13. oktobar 1972. u nepristupačnom predelu Anda. U avionu je bilo 4o putnika i 5 članova posade: 19 članova ragbi kluba Old Christians iz Montevidea (Urugvaj), koje su pratili njihovi roditelji, članovi porodica, navijači i prijatelji. Oni koji su preživeli udes i surove uslove na planini spaseni su tek posle 72 dana.
U ratu Rusije i Ukrajine 14. januar ostaće zabeležen kao datum kada su pogođena dva najređa i najvrednija komandna aviona ruskog vazduhoplovstva: ruski AWACS (Airborne Warning and Control System) - Berijev A-50 i leteće komandno mesto Iljušin Il-22. Ispostaviće se da je A-50 oboren, dok je Il-22 uspeo da sleti.
Dugo očekivani supersonični avion X-59 razvijan od strane NASA i Lockheed Martina i zvanično je predstavljen u januaru. Trideset metara dugačka letelica namenjena eksperimentalnim supersoničnim letovima svečano je prikazana javnosti u Kaliforniji.
Helikopterska jedinica MUP Srbija imala je svoje prvo angažovanje u urbanim uslovima tokom gašenja velikog požara u tržnom centru u Bloku 70 na Novom Beogradu. Bilo je to i prvo angažovanje helikoptera Kamov Ka-32 za gašenje požara.
Na godišnjicu nesreće, 26. januara, podsetili smo se na pad aviona DC-9 Jugoslovenskog Aerotransporta iznad Češkolovačke koji je jedina preživela stjuardesa Vesna Vulović. Ona je ušla u Ginisovu knjigu rekorda po visini sa koje je preživela slobodan pad.
Američka vazduhoplovna baza Nelis (Nellis AFB) i prošle godine bila je bila domaćin vežbe Red Flag koja se održava već punih 48 godina. Vazduhoplovi i njihove posade, kao i tehničko osoblje iz Ujedinjenog Kraljevsta i Australije su sa oružanim snagama SAD uvežbavali zajednička dejstva u različitim scenarijima.
Predstavili smo i nove radare Thales GM400 koje je Vojska Srbije, odnosno RViPVO uvelo u upotrebu.
Na Dan zaljubljenih, ili svetog Trifuna, redakciji Telegraf.rs javljali su se zabrinuti čitaoci koji su prijavljivali da oko Beogradskog aerodroma kruži avion, sleće na pistu ali se ne zaustavalja i odmah poleće. Objašnjenje je bilo jednostavno - u pitanju je školovanje novih pilota, prvih oficira, za ovaj tip aviona
Avion Embraer E195 grčke avio-kompanije Marathon Airlines, koji je obavljao let JU324 za Air Serbia između Beograda i Dizeldorfa 18. februara, na poletanju je izleteo sa betonskog dela piste i zakačio antene ILS uređaja.
Letilica, u kojoj je bilo 106 putnika i pet članova posate pretrpela je znatna oštećenja trupa i krila ali je posada uspela da bezbedno sleti na beogradski aerodrom. Uzrok incidenta, koji je Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS) klasifikovao kao udes zbog težine oštećenja, je posledica odluke posade da poleti sa znatno kraćeg dela piste (sa intersekcije D5 umesto D6) nego što je prvobitno planirano.
Air Serbia, koja je od grčke kompanije iznajmljivala avione sa posadama i održavanjem (ACMI, wet lease) posle udesa prekinula je saradnju sa Marathon Airlines što je uzrokovalo određene poremećaje u saobraćaju dok nisu nadoknađeni izgubljeni kapaciteti.
Prvog dana marta, Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije stavio je, bar što se ticalo javnosti, tačku na spekulacije i poluinformacije koje su bile prisutne u medijima i na društvenim mrežama prethodnih dana: Air Pink, Air Emeralds i Star Fly Wings više nisu avio-kompanije koje imaju dozvolu nadležnih vazduhoplovnih vlasti da obavljaju komercijalni avio-prevoz.
Ove tri avio-komapnije specijalizovane za letove poslovne avijacije vratile su svoje AOC (dozvole za obavljanje saobraćaja) nacionalnom vazduhoplovnom regulatoru kao direktnu posledicu prvo odita EASA, a zatim i vanrednog inspekcijskog nadzora DCV.
American Airlines je u martu objavio porudžbine za čak 260 novih aviona: 85 Airbus A321neo, 85 Boeing 737 MAX 10 i 90 aviona Embraer E175. Narudžbe takođe uključuju opcije i prava na kupovinu dodatnih 193 aviona.
Od marta Menzies Aviation preuzeo je usluge zemaljskog opsluživanja, odnosno biće upravljanje tehničkim prihvatom i otpremom i opsluživanjem prtljaga, odleđivanjem vazduhoplova i putničkim servisom, kao i uslugama putnicima sa ograničenom pokretljivošću i opslugom robe na Aerodromu Nikola Tesla.
Hrvatski nacionalni avio-prevoznik Croatia Airlines objavio je da je, prvi put posle šest godina poslovao sa profitom.
Prošle godine navršila se decenija otkako je 8. marta 2014. avion Boeing 777-200 kompanije Malaysia Airlines na letu MH370 iz Kuala Lumpura (KUL) za Peking (PEK) - nestao. Do danas nije otkriven razlog nestanka ovog vazduhoplova, a porodice svih 227 putnika i 12 članova posade još uvek čekaju posmrtne ostatke svojih najdražih. Bila je to prilika da podsetimo na ovu po svemu jednu od najvećih misterija moderne avijacije.
Velikim tekstom u dva dela predstavili smo vam i najveće, najluksuznije i najskuplje poslovne avione: Od ogromnih "palata na nebu" nastalih iz putničkih širokotrupnih aviona do velikih, namenskih lukusznih bizjetova
Kako se naša koleginica iz Telegraf Biznisa Dubravka provela na 5. avijatičarskom balu i koga je sve tamo srela, mogli ste da pročitate u velikoj reportaži sa ovog aero-glamuroznog događaja u organizaciji Udruženja žena letača Srbije.
Na dvadesetpetu godišnjicu ovih događaja, odali smo poštu potpukovniku Životi Đuriću, ratkom komandantu 241. lovačko-bobarderske avijacijske eskadrile Tigrovi, koji je pogino tokom rata 1999. godine u napadu na ciljeve albanskih pobunjeničkih formacija na Kosovu i Metohiji i majoru Zoranu Radosavljeviću, pilotu čuvene 127. lovačke avijacijske eskadrile Vitezovi koji je poginuo nekoliko dana kasnije u sukobu sa avijacijom NATO.
Dvadesetpeta godišnjica obaranja "nevidljivog" F-117 Nighthawk od strane borbene posluge 250. raketne brigade RViPVO Vojske Jugoslavije bila je povod da se podsetimo na ovu epizodu vazdušnog ratovanja koja je ušla ne samo u domaće već i u svetske vojne udžbenike, ali i na akciju spasavanja njegovog pilota koje su izvele američke specijalne snage duboku u teritoriji Srbije.
Air Serbia uspostavila je sredinom aprila direktne letove između Beograda (BEG) i Mostara (OMO), prvi put nakon 33 godina pauze. Saobraćaj na najnovijoj liniji Air Serbia planirano je da se obavlja se tri puta nedeljno. Prvi let JU634 obavljen je Airbusom A319 registracije YU-APC koji nosi ime srpskog tenisera Novaka Đokovića.
Leteli smo i jednim od najnovijih poslovnih aviona u ponudi francuskog proizvođača Dassault, Falcon 6X koji je bio na prezentaciji u Beogradu
Na najvećem evropskom sajmu generalne avijacije koji se održava u Fridrishafenu u Nemačkoj Aero.rs je prisustvao primopredaju novog aviona Tecnam P2010 Gran Lusso za beogradsku kompaniju Prince Aviation. Grand Lusso je avion, kažu Italijani koji su poznati kao jedna od kolevki prestižnog dizajna "za vrhunsko letno iskustvo - luksuz nije samo stanje velike udobnosti i prefinjenosti, već i uživanje u sveobuhvatnom osećaju i kvalitetnoj izradi".
U Beogradu je u aprilu održan dvodnevni Southeast Europe Aviation Summit - SEAS (Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope), na kojem učestvuje više od 170 kompanija i više od 1.400 profesionalaca iz avio-industrije. Ova regionalna konferencija posvećena civilnoj i vojnoj vazduhoplovnoj industriji održana se u Hotelu Crown Plaza 22. i 23. aprila
Dve godine i pet meseci nakon što je Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske (MORH) potpisalo ugovor sa Francuskom o kupovini eskadrile polovnih višenamenskih borbenih aviona Rafale, na aerodrom Pleso 25. aprila sletelo je prvih šest letelica tipa F3-R. Tako je počela finalna realizacija posla vrednog 1,2 milijardi evra, koliko je Hrvatska odvojila za 12 vazduhoplova, opremu, rezervne delove i obuku pilota.
Prošlo je 25 godina otkako je pukovnik-pilot Milenko Pavlović, komandant tadašnjeg 204. lovačkog avijacijskog puka poslednji put poleteo sa piste u Batajnici. Njegove legendarne reči “Majku vam dečju, nećete vi da ginete, ja ću” koje je izgovorio pre nego što je ušao u MiG-29 umesto mlađeg kolege koji je bio dežurni i danas odzvanjaju u istoriji koju su ispisali piloti RV i PVO. Novinar Aero.rs Aleksandar Bećić posetio je suprugu Slavicu i sinove Nemanju i Srđana koji su sa njim podelili usponene na život i pogibiju pilota čije ime je postalo i ostalo uzor generacijama koje su ga nasledile.
Prince Aviation iz Beograda u saradnji sa renomiranim proizvođačem avionike Collins Aerospace i kompanijom QCM Design predstavila je na sajmu poslovne avijacije EBACE 2024 u Ženevi prvu instalaciju širokopojasne internet veze, bazirane na satelitskom Iridium Certus sistemu, na avion Cessna Citation CJ1. U sve tri kompanije istakli su kako je ovo prva ugradnja ove vrste interneta u tzv. small cabin bizjet, odnosno poslovni avion manje kabine, sa tipično šest do osam sedišta.
Šestog juna, na osadesetogodišnjicu pomorskog i vazdušnog desanta savezničkih snaga u Normandiji, operacije Overlord, kojom je započelo oslobađanje Francuske i zapadnog dela Evrope od nemačke okupacije. Operacije koja je - po mnogim istoričarima ekspertima za vojnu strategiju - označila početak konačnog sloma nacističke Nemačke.
Nacionalna avio-kompanija Srbije 14. juna dobila je i poslednje najavljeno pojačanje u floti aviona ATR 72-600 namenjenih za regionalni saobraćaj: deseti vazduhoplov ovog tipa, registrovan YU-ASC, sleteo je na aerodrom Nikola Tesla oko 17:20, posle leta iz Tuluza koji je trajao nešto više od tri časa.
Na Vidovdan, u Kruševcu prvi put je prikazan novi PVO sistem kratkog dometa Vojske Srbije, HQ-17AE, koji služi za zaštitu trupa na kopnu, nabavljen iz Kine. HQ-17AE je sistem namenjen dejstvima u svim vremenskim uslovima, protiv ciljeva koji lete na niskim ili srednjim visinama (aviona, stelt aviona, helikoptera i bespilotnih letelica), ali i precizno navođenih projektila (krstarećih raketa, vođenih bombi i raketa zemlja-vazduh.
Poslednjeg dana juna, objavili smo drugi od nekoliko velikih tekstova o Dassault Rafale avionu, za koji je već tada je postalo izvesno biti izbor Srbije za novi višenamenski borbeni avion.
Problemi u lancu snadbevanja i velika potražnja za putničkim letovima primorali su avio-kompanije širom sveta, pa i sa prostora nekadašnje jugoslovenske federacije da povećaju flotu aviona najmom letelica stranih prevoznika. Air Serbia prednjači u ovoj praksi, ali nacionalne avio-kompanije Crne Gore i Hrvatske takođe se oslanjaju na wet-lease kapacitete.
Vreli jul doneo je ljubiteljima avijacije u regionu CIAV 2024 - Croatian Airshow Varazdin, popularni aeromiting u ovom gradu severno od Zagreba sa brojnim zanimljivim domaćim i stranim učesnicima.
Ove godine u Varaždinu imali smo prvi put prilike da vidimo "jednu novu priču o starom avionu": Galeb Team iz Sremske Mitrovice koji je nastupio sa restauriranim old-tajmerom Soko Galeb G2. "Galeb je školsko-borbeni avion, prevashodno konstruisan za obuku mladih pilota. To je jedan divan avion, koji izuzetno lepo reaguje na sve komande, izuzentno lepo se ponaša u vazduhu, zato ga valjda i svi toliko volimo", kaže za Aero.rs pilot Bojan Matić.
Na godišnjicu prvog sletanja na Mesec podsetili smo na ovaj istorijski događaj koji je verovatno najbolje upamćen po rečima astronauta Nila Armstronga: “Ovo je mali korak za čoveka, ali veliki za čovečanstvo”
Međunarodni sajam vazduhoplovstva u Farnboru održan je u drugoj polovini jula. Prema procenama asocijacije ADS Group, na sajmu Farnborough International Airshow 2024 su potpisani ugovori vredni 81,5 milijardi funti - odnosno nešto manje od 105 milijardi dolara. Reč je, između ostalog, o poslovima prodaje preko 250 letelica i više od 800 avio-motora vrednih 8,23 milijarde dolara. Novinar Aleksa Španjević napravio je pregled poslova koji će značajno uticati na ono što ćemo gledati na nebu u narednim decenijama.
Na aerodrom Zagreb sleteo je prvi Airbus A220-300 za Croatia Airlines. Svega dan nakon formalnog preuzimanja aviona od firme Air Lease Corporation, A220 je stigao u svoju novu bazu na zagrebačkom aerodromu (ZAG).
Godinu dana nakon što su članice NATO donele odluku u Vljnusu da naoružaju Kijev F-16 borbenim avionima, prve letelice ovog tipa konačno stigle u Ukrajinu.
Prva tranša F-16 aviona isporučena je ukrajinskim oružanim snagama i neodređeni broj borbenih letelica već se nalazi u Ukrajini, preneo je krajem jula Simple Flying pozivajući se na pisanje Bloomberg.
Redovno smo pratili i angažovanje helikoptera na gašenju velikih šumskih požara u regionu. Dva puta smo sa Helikopterskom jedinicom MUP Srbiji bili u akciji gašenja požara a na samom kraju protivpožarne sezone, posetili smo ih u bazi na beogradskom aerodromu gde su nam piloti i letači-mehaničari ispričali kako se bore sa vatrenom stihijom.
Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije izdao je kompaniji GAS Aviation-u prvi Sertifikat vazduhoplovnog operatera koji omogućava letove sa vodenih površina. Ovaj sertifuikat omogućava kompaniji da obavlja panoramske (lokalne) letove sa aerodroma ili operativnih mesta koja mogu biti na kopnu ili vodi.
Jedan od tekstova koji je najviše deljen od strane korisnika bio je o cpt Vesni Bućan Aleksić i f/o Dini Lalović, pilotkinjama Air Serbia koje su upravljale avionom Airbus A319 na letu JU241 iz Pariza koji je bio "pun zlata", odnosno kojim su srpski olimpijci vraćeni sa Olimpijskih igara.
Vest godine, usuđujemo se reći i decenije za srpsko Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovnu odbranu je odluka za kupovinu visenamenskih borbenih aviona Rafale, od francuskog proizvođača Dassault aviation
Ugovor u vrednosti 2,7 milijardi evra je 29. avgusta ispred Ministarstva odbrane potpisao ministar odbrane Bratislav Gašić a ispred grupacije Dassault Aviation njen direktor Erik Trapije. Srbija je postala osmi inostrani kupac ovog francuskog aviona.
U septembru smo na portalu Aero.rs vam je uveli widget "METAR and TAF" za praćenje vremenskih prilika na aerodromima širom sveta. Widget "METAR and TAF" predstavlja izuzetno koristan alat za sve koji se bave avijacijom, kao i za one koji prate vremenske prilike na aerodromima. Ovaj widget omogućava prikaz najnovijih vremenskih izveštaja (METAR) i terminalnih prognoza (TAF) u realnom vremenu.
Najnoviji avion kompanije Embraer E195-E2 imao je svoj demonstracioni let kome su prisustvovali predstavnici srpske nacionalne avio-kompanije Air Serbia, Vlade Republike Srbije, avio-industrije i medija. Aero.rs je naravno bio na tom letu i evo šta smo zabeležili.
RViPVO Vojske Srbije postalo je brojnije za najmanje šest borbenih helikoptera i to "letećih topovnjača" Mi-35P i Aero.rs bio je prvi mediji koji je o tome izvestio.
Na generalnoj probi prikaza Zastava 2024 koji je održan na vojnom aerodromu Pukovnik-pilot Milenko Pavlović u Batajnici, viđeno je šest borbenih helikoptera Mi-35P koji su dva dana kasnije premijerno prikazani javnosti.
Vazduhoplovno intezivan septembar uključivao je i gore pomenuti "prikaz naoružanja i sposobnosti" Zastava 2024 koji je uključivao skoro sve čime Vojska Srbije i RViPVO raspolaže, trodnevnu konferenciju SEGA, kao i aeromiting u Vršcu povodom 100 godina Vazduhoplovne Akademije. Kraj meseca je obeležilo otvaranje novog hangara Prince Avition u Beogradu, simbolično označavajući nameru sirenja u MRO segmentu poslovanja
Vazduhoplovna akademija proslavila je 100 godina školovanja srpskog civilnog i vojnog vazduhoplovnog kadra: U subotu je u Jugoslovenskom dramskom pozorištu izvedena predstava "Život je let – vek sna o letenju" koju je režirao Gorčin Stojanović, a u nedelju je priređen aeromiting u Vršcu, u Nacionalnom vazduhoplovnom trening centru VA.
Po mnogima - i to pre svega “stručnoj” vazduhoplovnoj javnosti - najbolji prikaz svog vazduhoplova, izuzimajući naravno Melani Astls i njenu Extra 330 koji su kategorija za sebe, imao je pilot instruktor Helikopterske jedinice MUP Srbije Miloš Milutinović na helikopteru Airbus H145M.
Prince Aviation, obeležio je važan trenutak u svojoj sada već 35-godišnjoj istoriji otvaranjem najnovijeg i tehnološki najnaprednijeg hangara na beogradskom aerodromu Nikola Tesla. Novi hangar prostire se na 3.600 kvadratnih metara, od kojih hangar zauzima 3.000 kvadratatnih metara a 600 kvadrata je namenjeno za radionice i kancelarije.
U Srbiji je sredinom meseca boravio avion američkog ratnog vazduhoplovstva (USAF - United States Air Force) MC-130J Commando II koji pripada 67. eskadrili za specijalne operacije Noćne sove (67th SOS Night Owls) iz baze RAF Mildenhall u Engleskoj. Ovaj avion je namenjen, kako i samo ime jedinice sugeriše, izvođenju specijalnih i često tajnih operacija “iza linija”. Zašto je ovog puta bio u Srbiji, mogli ste da pročitate na Aero.rs
Na platformi beogradskog aerodroma svečano je predstavljen šestog oktobra treći dugolinijski avion srpske nacionalne avio-kompanije, Airbus A330-200 koji je dva dana ranije sleteo u Beograd iz Holandije, preciznije sa aerodroma Bregen op Zom.
U napadima na ciljeve Huta u Jemenu u oktobru, američke oružane snage upotrebile su strategijske stelt bombardiere Northrop B-2 Spirit - barem koliko je poznato javnosti - prvi put posle dužeg vremenskog perioda i prvi put protiv ciljeva u Jemenu. U saopštenju koje je Pentagon izdao posle napada, analitičari na Zapadu vide ne samo jasne poruke, već i indikaciju - za koju za sada nema potvrde - da je po prvi put upotrebljena bomba GBU-57 mase preko 12 tona za penetraciju utvrđenih meta, tzv. MOP (Massive Ordnance Penetrator).
Air Serbia je krajem oktobra uvela u redovan saobraćaj svoj prvi Embraer E195 posle dugog odlaganja. Avion, registrovan YU-ATB, obavio je svoj prvi let na liniji JU684, Beograd–Tivat. Za razliku od wet lease aranžmana sa Marathon Airlines, sada su avioni deo flote srpske avio-kompanije njima lete posade Air Serbia.
Somalilend, nepriznata država na severu Somalije, počela je da formira svoju avijaciju sa četiri aviona Utva 75 proizvedena u Srbiji i uz podršku privatne kompanije sa sedištem u Beogradu.
Jedna od najstarijih avio-kompanija na svetu, ČSA (Československé Státní Aerolinie) - Czech Airlines završavila je svoju 101 godinu staru istoru. Poslednji avion ove kompanije sleteo je na aerodrom Vaclav Havel u Pragu na letu koji je počeo na pisti aerodroma Šarl de Gol u Parizu.
Nakon tog leta oznaka kompanije - OK prestaje da se koristi, a avioni ove kompanije utopiće se u Smartwings - drugu češku avio-kompaniju.
Krajem oktobra, izraelski borbeni avioni izveli su veliki vazdušni napad na strateške ciljeve širom Irana, sprovodeći jedan od najsloženijih napada te vrste u poslednjih nekoliko godina. Prema izveštajima iz izraelskih izvora, u ovoj operaciji učestvovalo je oko 100 aviona, uključujući modele F-35, F-15 i F-16, kao i tri leteća tankera, AWACS špijunski avion i nekoliko aviona za spasavanje u slučaju eventualnih incidenata. Iako je operacija bila izuzetno rizična, izraelska vojska je izvestila da nisu izgubili nijedan avion
Pošle godine navršilo se i pola veka od prvog leta rumunsko-jugoslovenskog jurišnika Orao, koji je i danas okosnica lovačko-bombarderske avijacije RViPVO Vojske Srbije.
Na godišnjicu Dana primirja u Velikom ratu podsetili smo se prvih aviona koji su suvoju ulogu našli na bojnom polju, tačnije iznad njega.
Prve letelice bile nenaoružane i upotrebljivane samo za izviđanje, ali razvoj aviona kao sredstva ratovanja u Velikom ratu bio je nezaustavljiv. Na početku sukoba avioni su bili krhke, nezgrapne, spore mašine od drveta, platna i klavirskih žica, koje su služile za nadgledanje neprijateljskih linija kao svojevrsne “produžene oči komandanta” na terenu.
Beogradu je bio domaćin dvodnevnog samita CAPA 2024 (CAPA Airline Leader Summit World & Awards for Excellence) koji okuplja važne aktere iz svetske vazduhoplovne industrije. Bogat program konferencije sastojao se od edukativnih panel diskusija i prezentacija, a učesnici samita imali su priliku da održe i B2B sastanke. Na vazduhoplovnoj konferenciji koju jednom godišnje organizuje Centar za avijaciju (Centre for Aviation - CAPA), a čiji su domaćini Grad Beograd i Air Serbia, okupilo se više od 250 globalnih lidera avio-industrije.
Godina 2024. završila se na sličan način na koji je i počela - nesrećama u vazdušnom saobraćaju, nažalost sa tragičnim posledicama ovog puta. Avion Embraer E190 avio-kompanije Azerbaijan Airlines srušio se u pokušaju prinudnog sletanja u Kazahstanu - ispostaviće se kasnije posle pogodka sa zemlje. U nesreći su poginule 38 osobe, dok je 29 povređeno, uključujući članove posade i putnike.
Četiri dana kasnije, na aerodromu Muan u Južnoj Koreji Boeing 737-800 kompanije Jeju Air, prilikom prinudnog sletanja izleteo je sa piste i udario u betonski blok na kojem su bile montirane antene ILS. Živote su izgubile 179 osoba, dok su dve osobe spašene sa povredama.
Nadamo se da će 2025. godina u avijaciji biti pre svega sigurnija i bezbednija, a Aero.rs nastaviće - kako smo i obećali kada je portal počeo sa radom - da popularizuje avijaciju u Srbiji i regionu, nastojaćemo da vas dalje informišemo, zabavimo ali i da podsetimo na najznačajnije događaje i dostignuća iz ove oblasti. Kako smo tada napisali, "ako nešto može da prkosi gravitaciji i ako je proizvod čovekovog uma i ruku, o tome možete čitati na Aero.rs"
(Aero.rs)
Video: Povratak u zlatno doba avijacije: Otkrivamo čari TWA hotela na najpoznatijem aerodromu u svetu
Aero Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.